CH3WorldsEpochs.gif (7271 bytes)

РОЗДІЛ IV

ЕПОХИ  І  ВІКИ  В  РОЗВИТКУ

БОЖЕСТВЕННОГО  ПЛАНУ

 

wpe740.jpg (5709 bytes)

Божий план є визначеним і систематичним 
Три великі епохи в історії світу 
Їхні характерні риси 
Земля віковічно стоїть 
Майбутній світ, Нові небеса і нова земля 
Поділ цих великих епох 
Винесення на розгляд важливих рис 
   Божого Плану 
Розпізнавання порядку виявляє гармонію 
Правильне досліджування Слова Правди

 


God’s finished work will declare his infinite wisdom and power

 

 

 

God’s dealings
with men are not haphazard

     ЯК через некомпетентність дехто може недооцінювати майстерність і мудрість великого архітектора чи будівельника, дивлячись на незавершену роботу, так і через своє неуцтво багато-хто недооцінює сьогодні Бога, судячи по Його незакінченій праці. 

     Але в майбутньому, коли будуть усунені грубі підмостки зла, дозволеного як для покарання людини, так і для її остаточного добра, коли буде прибране сміття, тоді завершена праця Бога скрізь продемонструє Його безмежну мудрість та силу. І тоді всі побачать, що Божі плани повністю узгоджуються з Його славним характером. 

     Якщо Бог говорить нам, що в Нього є чітко визначена мета, і що всі Його наміри будуть здійснені, то нам, Його дітям, слід старанно вивчати, що являють собою ці плани, щоб ми могли бути в згоді з ними. Зауважте, як підкреслено заявляє Єгова про непорушність Своїх намірів:

God1.jpg (7649 bytes)

Присягав був Господь Саваот та казав: По правді, як мислив собі Я, так станеться, й як Я був врядив те сповниться. 

Бо врадив Господь Саваот, і хто Його раду відмінить? 

Бо Я Бог, і немає більш Бога, й нікого, як Я. 

Мій замір відбудеться, і всяке жадання Своє Я вчиню. 

Так, Я сказав та й спроваджу, що Я задумав був теє зроблю! (Іс. 14: 24-27; 46: 9-11)

     Отже, яким би необдуманим чи таємничим не виглядало відношення Бога до людей, все ж ті, хто вірить цьому свідченню Його Слова, повинні визнати, що Його початковий і незмінний план постійно просувався і далі просувається до завершення. 

DarknessA.jpg (4511 bytes)

"For, behold, the darkness shall cover the earth, and gross darkness the people..."
Isaiah 60:2

     Тоді як блукаючі в темряві незнання маси людей мусять чекати на реальні результати Божого плану, щоб нарешті збагнути величний характер Божественного Архітектора, Божа дитина має привілей за допомогою віри та світла своєї лампи бачити провіщену славу майбутнього і, завдяки цьому, оцінити ті події минулого і теперішнього, які інакше виглядають таємничими. 

     І тому, як зацікавлені сини Бога і спадкоємці обіцяної спадщини, ми звертаємось до Слова нашого Отця, щоб, на основі показаних в ньому задумів і подробиць, зрозуміти Його наміри. В ньому ми дізнаємось, що план Бога відносно людини охоплює три великі періоди часу, починаючи від створення людини і сягаючи в безмежне майбутнє. Апостоли Петро та Павло називають ці періоди трьома світами, які ми представляємо в наступній діаграмі.

History can be divided into three great periods of time

Великі епохи, названі світами

CH3WorldsAA.gif (6840 bytes)

тодішній сві

тодішній світ
злий сучасний вік

світ майбутній, що правда в ньому перебуває

"The World that then was"
2 Peter 3:6

     Ці три епохи представляють три окремих прояви божественного провидіння. Перша з них від створення до потопу була під наглядом ангелів. Ап. 

Петро називає її тодішній світ (2 Петр. 3: 6).

"This present evil World"
Galatians 1:4

     Друга велика епоха від потопу до встановлення Божого Царства знаходиться під обмеженою владою сатани, 

князя цього світу, і тому вона названа злий сучасний вік (Гал. 1: 4; 2 Петр. 3: 7).

"The World to come"
Hebrews 2:5

     Третьою епохою мають бути вічні віки (Іс. 45: 17) під божественним керівництвом Божим Царством і тому вона названа 

світ майбутній, що правда в ньому перебуває (Євр. 2: 5; 2 Петр. 3: 13).

The Three Worlds
CH3WorldsEpochs.gif (7271 bytes)
1st     2nd   3rd
     Перший з цих періодів або світів, що був під наглядом ангелів, потерпів невдачу. Другий, під владою сатани, узурпатора, дійсно виявився злим світом. Але третій буде ерою справедливості та благословення для всіх народів землі.

Evil has been permitted to dominate
"THE PRESENT EVIL WORLD"

Doctor.jpg (3395 bytes)
Sickness

 

wpe647.jpg (4459 bytes)
Death Bed

      Особливо згадуються цих два останніх світи, а вислови про них є вкрай протилежними. Теперішній або другий період називається злим сучасним світом. І не тому, що в ньому немає нічого доброго, а тому, що в ньому злу дозволено панувати. 

А тепер ми вважаємо пишних щасливими, і ті, хто вчиняє безбожне, будуються та випробовують Бога, і втікають (Мал. 3: 15). 

      А третій світ, або епоха, не тому названий світом майбутнім, що правда в ньому перебуває, що там не буде зла, але тому, що зло не буде переважати. Викорінення зла відбуватиметься поступово, і для цього знадобиться ціле перше тисячоліття. 

      Зло тоді не буде панувати і не матиме успіху. Не буде тоді і грішника, що процвітатиме. Навпаки, тоді  (Пс. 72: 7), слухняні будуть добра землі споправедний буде цвістиживати (Іс. 1: 19), а злочинці будуть витяті (Пс. 37: 9).

 

 

Steven.jpg (13526 bytes)
Stoning of Steven

     Тож виходить, що наступна епоха настільки відрізнятиметься від теперішньої, що буде повною її протилежністю майже у всіх відношеннях. Чому повинна бути різниця між теперішньою та майбутньою епохами пояснюють слова нашого Господа.

       Справа в тому, що князем або володарем майбутнього світу буде Він, тому там і процвітатимуть справедливість та правда, а оскільки князем (володарем) теперішнього злого світу є сатана, то нині процвітає зло, а грішникам ведеться. 

      Ісус сказав, що князь цього світу в Мені нічого не має, а значить не має нічого і в Його послідовниках, хіба що протидіє їм, спокушує, докучає та переслідує (Ів. 14: 30; 2 Кор. 12: 7), тому в нинішньому злому світі або епосі кожний, хто бажає жити побожно, буде переслідуваний, тоді як безбожник процвітатиме, немов саморосле зелене дерево (2 Тим. 3: 12; Пс. 37: 35).

Jesus said, "My kingdom is not of this world"
John 18:36

Satan rules now 
He is "The god
of this world."
2 Corinthians 4:4

     Ісус сказав: Моє Царство не з світу цього, і поки не прийде ця ера, цей майбутній світ, Христове Царство не володітиме землею. Ось чому ми повинні надіятись і молитись: 

Нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя на землі... 

Світоправителем цієї темряви є сатана, і тому

темрява землю вкриває, а морок народи. 

      Він сьогодні панує і працює в серцях неслухняних дітей (Еф. 2: 2; 6: 12).


 

 

 

 

 

 

"...the kingdoms of this world are become the kingdoms of our Lord and of his Christ; and he shall reign for ever and ever."
Revelation 11:15

Jesus7A.jpg (3410 bytes)

     Отже в плані великого Архітектора щодо спасіння людства мусить бути якась дуже важлива, але ще не повністю довершена частина інакше новий князь і нова епоха давно вступила би в свої права. 

      Чому ці події були відстрочені до визначеного часу, і який буде спосіб переходу від теперішнього панування зла під впливом сатани до панування справедливості під владою Христа ось цікаві питання, які згодом розглядатимуться детальніше. 

      Тепер же достатньо сказати, що царства цього світу, підлеглі сьогодні сатані, відповідного часу повинні стати царствами нашого Господа і Його Христа (Об. 11: 15). Контекст показує нам, що ця переміна настане внаслідок загального часу горя. Відносно цього Ісус сказав:

 Ніхто бо не може вдертись в дім дужого та й пограбувати добро його, якщо перше не звяже дужого, і аж тоді пограбує господу його (Мр. 3: 22-27). 

      Отже, ми зрозуміли, що перш ніж буде встановлене Христове царювання праведності та миру, сатана мусить бути звязаний, обмежений та усунений. Таким чином, це вязання сатани показане як перша праця нової епохи (Об. 20: 2).

 

Heavens –
Powers of spiritual control

Earth –
Human governments
and social arrangements

"...we according to His promise, look for a new heavens and a new earth, wherein dwelleth righteousness."
2 Peter 3:13

EarthRedA.jpg (2364 bytes)

     Необхідно памятати, що ця земля є основою всіх тих світів та епох. І хоч віки проходять і епохи змінюються, земля далі залишається земля віковічно стоїть (Екл. 1: 4). 

      Продовжуючи цю картину, ап. Петро називає кожен з цих періодів окремими небесами і землею. Вираз небеса символізує тут вищі або духовні пануючі сили, а земля людське правління та суспільні порядки. Таким чином, перші небеса і земля, тобто порядок і стан існуючих тоді речей, виконавши свою роль, закінчились при потопі. 

      Але фізичні небеса (небо і атмосфера) та фізична земля не перестали існувати вони залишились. Так і теперішній світ (небеса та земля) промине з великим шумом, розтоплюючись у вогні, із замішанням, клопотами та остаточним зникненням. 

      Дужий (сатана), будучи вязаний, прикладатиме всі зусилля, щоб втримати владу. Зникнуть теперішній порядок, суспільний устрій та й саме суспільство, але не фізичні небеса та земля. Теперішні небеса (пануючі духовні влади) будуть змушені дати місце новим небесам духовному правлінню Христа. 

      Теперішня  земля (людське суспільство, що зараз знаходиться під контролем сатани) повинна (символічно)  розтопитись і розчинитись на початку Дня Господа, який палає, як піч (Мал. 4: 1). Її замінить нова земля, тобто суспільство, реорганізоване відповідно до нового князя землі Христа. 

      І коли існуючий порядок поступиться місцем новому, кращому царству, основою якого буде найсуворіше правосуддя, між людьми запанує праведність, мир та любов.


 

Apostle Paul and Apostle John saw prophetic visions of
"THE WORLD
TO COME"

 John2.jpg (16231 bytes)
Apostle John
on the
Isle of Patmos

     Ап. Павлу лише на коротку мить було дано зазирнути в наступну епоху або, як він називає її, світ майбутній. Він розповідає, що був узятий (він не міг сказати фізично чи подумки, чи те і друге, бо речі виглядали для нього настільки реальними) в течії часу до нового порядку речей, до нових небес, а, отже, до третього неба. 

      Отже, він бачив те, що буде під духовним правлінням Христа, те, що він не міг відкрити (2 Кор. 12: 2-4). Це, безсумнівно, було тим самим, що бачив пізніше Ап. Іван, і що йому було дозволено виявити Церкві в символах, які можуть бути зрозумілими лише тоді, коли на них приходить час. 

      Ап. Іван в даному йому Господом обявленні на острові Патмос був ведений в видиві через весь цей християнський вік, через мінливі картини із життя церкви та держави до кінця теперішнього злого світу або епохи. 

      В цьому пророчому видінні він бачив звязаного сатану, царюючого Христа і встановлені нові небеса та нову землю, оскільки попередні небеса і земля проминули (Об. 21: 1).

Віки та епохи

     Тепер ми звернемо увагу на віки, на які поділяються ці великі епохи. Це показано на приведеній нижче діаграмі.

                           CHDispensationsEpochs.gif (9051 bytes)

тодішній сві тодішній світ
злий сучасний вік


Patriarchal
Age
Jewish
Age
Gospel
Age
світ майбутній, що правда в ньому перебуває

Millennial
Age
Ages
to Come

 

THE FIRST WORLD
was from Adam’s fall to the flood

 

THE SECOND WORLD
started with Noah and included three ages

 

THE THIRD WORLD
starts with Christ’s second advent and has no end

     Перша з цих великих епох (світів) не мала складових. Протягом всього того часу від гріхопадіння Адама до потопу спосіб Божих відносин з людьми залишався незмінним. Бог дав людині Свій закон, закладений в самій її природі. Але після того, як вона згрішила, Він до певної міри дозволив їй іти своїм власним шляхом, який вів вниз тільки зло повсякденно. 

     Це було дозволено, щоб людина могла усвідомити своє безглуздя, і щоб Божа мудрість у зобовязанні до цілковитого послуху стала очевидною. Ця епоха закінчилась потопом, який забрав всіх, крім вірного Ноя та його сімї. 

     Отже, перша епоха не тільки виявила згубні наслідки гріха, але й показала, що гріх тягне вниз до ще більшої деградації та злиднів. Крім того вона засвідчила необхідність втручання Єгови, якщо колись має відбутись повернення того, що загинуло первісного стану людини. 

     Друга епоха або теперішній світ включає три віки, і кожний з них в Божому плані є кроком до знищення зла. Кожний крок є вищим від попереднього, просуваючи план дальше і ближче до завершення.

     Третя велика епоха, майбутній світ майбутнє від другого приходу Христа, охоплює Тисячолітній вік або часи реституції, після чого настануть майбутні віки, характерні особливості яких нам не обявлені. Теперішні обявлення стосуються зцілення людини від гріха, а не майбутньої вічної слави.


Patriarchal Age

 

 

 

Passover.jpg (4528 bytes)
Jewish Age

      Перший вік теперішнього світу ми називаємо віком або епохою  патріархів, оскільки під час цього періоду Божа діяльність та Його ласка мали відношення лише до декількох осіб все решту людство залишалось майже поза увагою. Такими привілейованими особами були патріархи Ной, Авраам, Ісак та Яків. Здається, кожний із них по черзі користувався особливою ласкою в Бога. Зі смертю Якова цей вік або стан відносин закінчився. 

      Тоді його нащадки вперше були названі дванадцятьма поколіннями Ізраїлю, а всі разом були визнані Богом як Його особливий народ. Через образні жертви вони образно були народом святим, відділеним від інших народів з певною метою, завдяки чому могли користуватись особливими милостями. Час, призначений на цю частину божественного плану, починаючись тут і закінчуючись смертю Христа, ми називаємо Єврейським Віком або епохою Закону. 

      Під час цього віку Бог по-особливому благословив цей народ. Він дав йому Свій закон, склав з ним особливу угоду, дав йому Намет, де слава шекінах в Святая Святих представляли присутність Єгови як їхнього Вождя та Царя. До нього Він посилав пророків, а в кінці і Свого Сина. Серед цього народу Ісус робив Свої чудеса і навчав. 

      Він Сам не ходив до навколишніх народів, і Своїм учням не дозволяв. Посилаючи їх, Він говорив: 

На путь до поган не ходіть, і до самарянського міста не входьте, але йдіть радніш до овечок загинулих дому Ізраїлевого (Мт. 10: 5, 6). 

      І ще Він сказав: 

Я посланий тільки до овечок загинулих дому Ізраїлевого (Мт. 15: 24). 

      Те, що ласка для цього народу закінчилася разом із відкиненням і розпяттям ними Ісуса, показано в Його словах, сказаних за пять днів до розпяття: 

Ось ваш дім залишається порожній для вас! (Мт. 23: 38).

Pentecost2.jpg (15319 bytes)
Gospel Age

      Там, із смертю Ісуса, розпочався новий вік Християнський Вік або Епоха Євангелії, під час якого мала звіщатися добра новина оправдання і не тільки євреям, але і всім народам, бо Ісус Христос, по благодаті Божій, смерть скуштував за кожну людину. Також протягом цього Віку Євангелії існує клас, який покликаний до особливої ласки, і якому дані особливі обітниці. 

      Це ті, хто вірою прийняв Ісуса Христа як свого Відкупителя і Господа, ступаючи Його слідами. Приблизно за девятнадцять століть євангельська вістка розійшлась по всіх кінцях землі. Отже тепер можна сказати, що вона проповідувана до певної міри кожному народу

      Ні, вона не навернула народи це не було наміром цього віку. Але в різних місцях вона когось вибрала, а в цілому малу черідку, як і передбачив Ісус (Лк. 12: 32). Саме їй забажав Отець дати Царство в наступному віці.

TIChild1.jpg (15517 bytes)
Millennial Age

      З цим віком закінчується і теперішній злий світ. Зверніть увагу: хоча Бог дозволяє на перевагу та панування зла (що, здавалось, мало б зашкодити Його справі), проте Його неосяжні плани знаходяться в процесі постійного розвитку згідно чітко визначеного плану і згідно точного порядку призначених Богом часів. 

      В кінці цього віку і на світанку наступного Тисячолітнього віку сатана повинен бути звязаний, а його влада повалена у приготуванні до встановлення Царства Христа і початку майбутнього світу, що правда в ньому перебуває.

      Тисячоліття, що означає тисячу років, є загально вживаною назвою періоду, згадуваного в Об. 20: 4 тисячі років царювання Христа, першого віку майбутнього світу. Протягом Тисячолітнього віку буде реституція всього втраченого через гріх Адама (Дії 3: 19-21), і ще до його закінченням будуть витерті всі сльози з очей. 

      А поза його межами, в майбутніх благословенних віках, вже не буде ні смерті, ні смутку, ні плачу, тай болю вже не буде, бо перше минеться (Об. 21: 4). Божі обявлення не дають дальших подробиць, і тому на цьому ми зупинимось.

Each age has its part to accomplish progressively

     Ми глянули тільки на самий лише обрис цього плану віків. Чим більше ми досліджуватимемо його, тим більше знаходитимемо в ньому досконалу гармонію, красу і порядок. Кожний вік має своє завдання, необхідне для повного розвитку Божого плану як цілості. 

      Цей план є поетапним, поступово розгортаючись від віку до віку, щораз вище і ближче до величного завершення початкового задуму Божественного Архітектора, Хто все чинить за радою волі Своєї (Еф. 1: 11).

Machine.jpg (14744 bytes)
As an intricate machine would confuse a child,
so God’s plan appears confusing to an uninformed mind.

     Жоден з цих великих періодів не є хоч на годину задовгим, чи закоротким для досягнення своєї мети. Бог є мудрим економістом і часу, і засобів, хоча Його можливості невичерпні. І жодна сила, навіть найзліша, не в стані хоч би на хвилину затримати чи розладнати Його наміри. Всі речі, як добрі, так і злі, під божественним наглядом і керівництвом співпрацюють для виконання Його волі.

      Для не ознайомленого і ненавченого розуму, який мало що розуміє в складному механізмі Божого плану, це може видатись хаосом, безладдям та невдачею так само як дитина може сприймати якийсь механізм чи навіть його частину. Для її дитячого та наївного розуму це є незбагненним, а протилежний рух коліс чи ременів здається справжнім безладдям. 

      Але зрілість і дослідження покажуть, що те, на вигляд, безладдя насправді є чудовою гармонією, яка дає позитивні результати. А механізм мав однаковий успіх і до того, як дитина зрозуміла принцип його дії, і після того. 

      Отже, поки Божий план протягом віків перебував і далі перебуває в процесі успішного виконання, людина отримує необхідний урок, щоб не тільки зрозуміти його складні дії, але і відчути на собі його благословенні наслідки.

"Study to shew thyself approved unto God, a workman that needeth not to be ashamed, rightly dividing the word of truth."
2 Timothy 2:15

Bible16Student.jpg (2762 bytes)

Scriptures that belong to one age, do not always apply to another.

     Продовжуючи наше дослідження божественного плану, важливо памятати про ці віки і про їхні характерні особливості та завдання, бо в жодному з них не можна побачити плану, а тільки в них разом, подібно як одна ланка не може бути ланцюгом, бо ланцюг становлять декілька зєднаних ланок. До правильного зрозуміння цілого плану ми приходимо тоді, коли зауважуємо характерні особливості кожної частини. Саме це допомагає нам вірно навчати Слово правди. 

      Твердження Слова, що відноситься до одного періоду або епохи, не повинне стосуватись до іншого, бо сказане про один вік не завжди відповідає іншому. Наприклад, було б неправдою говорити про теперішній час, що знання Господа наповнює всю землю, або що сьогодні вже не варто говорити своєму ближньому: 

Пізнай Господа! (Іс. 11: 9; Єр. 31: 34).

        Цього немає в теперішньому віці і не може бути, поки Господь, прийшовши знову, не встановить Свого Царства. Бо протягом цього віку було достатньо пасток обману, і нам сказано, що навіть в самому кінці цього віку, 

останніми днями... люди та дурисвіти матимуть успіх у злому, зводячи й зведені бувши (2 Тим. 3: 1, 13). 

      Тільки внаслідок царювання Месії на протязі Тисячолітнього віку знання та праведність наповнять землю, як води наповнюють море.

     Подібною і дуже поширеною помилкою є припущення, що теперішнього часу Царство Бога вже встановлене і панує на землі, а серед народів виконується Його воля. Це явно далеко від істини, оскільки царства цього світу одержують підтримку і збагачуються шляхом гноблення, несправедливості та обману до такої міри, наскільки дозволяє зростаюча свідомість людей. 

      Сатана, теперішній князь цього світу, ще мусить бути усунений, а контрольовані ним царства мають стати царствами нашого Господа і Його Помазанця коли Він візьме в Свої руки велику владу та царювання. 

      Завдяки світлу, що належиться сьогодні домові віри, ми розпізнаємо, що величній ході нашого Бога в минулих віках притаманні систематичність та порядок. І як тут не згадати чудові рядки Коупера, натхненні живою вірою, яка довіряла навіть там, де не могла збагнути Всемогутнього Єгову:

 

Відкриє Він

PKGirlBending.jpg (18531 bytes)

Бог незбагненним нам шляхом

Вершить дива Свої,

Йому підвладний грізний шторм,

Його сліди на дні.

 

У Ньому неосяжна всім

Безмірна глибина.

Як скарб ховає задум Свій

І всім керує Сам.

 

Тих хмар не бійтеся, святі,

Бо милосердя там;

Тож переміняться усі

Вони в блаженство вам.

 

І поверхнево не судіть

Про Господа діла.

За хмурим видом провидінь

Він доброту хова.

 

Ростить Бог наміри Свої  

Ми бачимо їх слід.

Хоч смак в бутона є гіркий,

Але солодкий цвіт.

 

Невіра лиш марнує час,

Веде у нікуди,

Бо зрозуміти Бог лиш дасть,

Відкриє Він один.

 

Flower4.jpg (5968 bytes)

Шляху перед собою я не знаю,

Чи радості, чи смутки він несе;

Чи хмари наді мною нависають,

Чи біля нього квітів лан росте.

Але є Той, Хто завжди поруч йтиме,

Ні в радості, ні в горі не покине.

Ось в чому втіху й спокій я знайду:

Він добре знає шлях, 
котрим я йду.

 

To Return to Home Page
click on Chart

HomeSymbol.jpg (6039 bytes)

Send E-Mail to